محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاهی شدند که تست خستگی آلتراسونیک و بررسی رفتار خستگی پرچرخه فولاد و آلومینیوم مشخص می کند و در صنایع هواپیمایی، راه آهن و ... کاربرد دارد.

به گزارش گروه اخبار آزمایشگاهی و به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، هادی شکربیگی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح  «ساخت دستگاه تست خستگی آلتراسونیک و بررسی رفتار خستگی پرچرخه فولاد و آلومینیوم» با تاکید بر اینکه در علم مکانیک مسئله خستگی فلزات همواره مورد توجه دانشمندان و محققان بوده است، گفت: تاکنون دستگاه های زیادی مورد استفاده قرار گرفته است که از پیشرفته ترین نوع آن ها می‌توان به دستگاه های آزمون خستگی هیدرولیکی اشاره کرد.

وی افزود:اما از این دستگاه ها برای دستیابی به چرخه های بالا نمی توان استفاده کرد به عنوان مثال انجام تست با دستگاه های هیدرولکی با فرکانس ۱۰۰هرتز برای دستیابی به یک میلیارد چرخه ۱۱۵روز طول می کشد.

شکربیگی خاطر نشان کرد: درنتیجه بررسی خواص خستگی در چرخه های بسیار بالا با این دستگاه ها دشوار است بنابراین آزمایش خستگی التراسونیک یکی از روش های کاربردی است که امکان بررسی خواص خستگی در چرخه های بسیار بالا را فراهم می آورد.

وی گفت: در این روش ارتعاشات با فرکانس رزونانس ۲۰ تا ۳۰ کیلوهرتز به نمونه آزمون اعمال می شود.

 وی با بیان اینکه با استفاده از این دستگاه ساخته شده می توان عمر فلزات پیش بینی کرد، ادامه داد: در این پژوهش عمر قطعات فولادی و آلومینیومی در تنش های متفاوت به دست آمد.

وی با اشاره به صنایعی که می توانند از این طرح بهره ببرند، گفت:  صنایع هوایی ، خودرو سازی ، راه آهن  و... می توانند از نتایج این پروژه بهره ببرند.

 وی با بیان اینکه در اینده می توان عمر قطعات تیتانیوم را در تنش های متفاوت بدست آورد(تیتانیوم پرکاربردترین فلز در صنایع هوایی است)، گفت:  اعمال تنش با فرکانس ۲۵هراز هرتز به قطعات فلزی، اعمال یک میلیارد بار تنش(میزان تنش قابل تنظیم) در ۱۱/۱۱ ساعت، کاهش چشمگیر زمان و هزینه تست خستگی از ویژگی های این طرح به شمار می رود.

 گفتنی است: استاد راهنمای این پروژه دکتر یونس علیزاده وقاصلو عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور طرح دکتر رضوان عابدینی عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت بوده اند.