آزمايشگاه آناليز حرارتی

 

دانشکده/پژوهشکده: آزمایشگاه مرکزی

سرپرست : معاونت پژوهشی

محل استقرار : دانشگاه صنعتی امير كبير- واحد بندر ماهشهر، آزمايشگاه مركزی، طبقه دوم، آزمايشگاه آناليز حرارتی

 

معرفی:

آزمايشگاه آناليز حرارتی دانشگاه صنعتی امير كبير واحد ماهشهر در سال ۱۳۸۵ تاسيس و شروع به كار نمود و مجهز به دستگاه‌های TG/DTA ،DMA ،TGA ،DSC می باشد. اين آزمايشگاه مفتخر است با بهره گيری از امكانات پيشرفته و آزمايشگاهی و نيروی كارشناسی متخصص، امكان انجام آناليزهای حرارتی را با كيفيت بالا جهت عموم محققان فراهم نماید. همچنين اين آزمايشگاه آمادگی دارد تا دوره‌های آموزشی يا خدمات مشاوره‌ای را بر حسب تقاضا جهت پژوهشگران محترم ارائه نمايد.
روش های آنالیز حرارتی مواد (Thermal Analysis) از دو جنبه برای پژوهشگران و صنعت کاران اهمیت دارند. به کمک این روش‌ها، می توان شناسایی مواد را به ویژه هنگامی که روش هایی مانند پراش پرتو ایکس و مطالعه های میکروسکوپی توانایی ارزیابی نهایی را ندارند، تکمیل نمود. این حالت، به ویژه در مورد مواد اولیه و ترکیب های چند جزئی بسیار مفید است.
آنالیز حرارتی روشی برای بدست آوردن اطلاعات کیفی و کمی در مورد تأثیر حرارت بر انواع مختلف مواد، از جمله: ترکیبات شیمیایی، پلیمرها (لاستیک، پلاستیک و کامپوزیت)، سرامیک‏‌ها، آلیاژها، مواد معدنی، غذا و دارو است. طبق نظریه اتحادیه بین‏ المللی، آنالیز حرارتی، گروهی از روش‏‌های تجزیه و تحلیل حرارتی است که در آن خواص فیزیکی یک ماده و یا محصولات واکنش آن بعنوان تابعی از دما در شرایطی که ماده تحت یک برنامه دمایی کنترل شده قرار دارد، اندازه‏‌گیری میشود

 

تجهیزات و خدمات

گرما وزن سنجی/آنالیز حرارتی تفاضلی

گزما وزن سنجی

گرما سنجی روبشی تفاضلی

مکانیکی دینامیکی